Accenture, Asseco, Asseco Data Systems, DXC Technology i Sygnity partnerami Chmury Krajowej

chmura

This post is also available in: English

Operator Chmury Krajowej (OChK) rozpoczął świadczenie usług dla pierwszego klienta, którym jest PKO Bank Polski. Na obecnym etapie, bank wykorzystuje usługi Chmury Krajowej w zakresie outsourcingu środowiska testowego w oparciu o model IaaS. Wykorzystanie usług chmurowych przez bank pozwoli mu przyspieszyć realizację procesów testowania i wdrażania innowacji oraz obniży ich koszty.

„Pod koniec kwietnia na Mazowszu oficjalnie ruszą trzy niezależnie serwerownie zbudowane w referencyjnej architekturze chmurowej, które już teraz PKO Bank Polski wykorzystuje do przyspieszania procesów wytwarzania i testowania oprogramowania. To punkt startowy rozwoju usług chmurowych m.in. dla sektora finansowego w Polsce. Pierwszy region chmury jest już gotowy na przyjęcie nowych klientów.” – komentuje start projektu Adam Marciniak, wiceprezes zarządu PKO Banku Polskiego

„Zakończyliśmy kolejny etap budowy Chmury Krajowej i rozpoczęliśmy świadczenie pierwszych usług dla PKO Banku Polskiego. Jesteśmy gotowi świadczyć usługi także dla kolejnych klientów, z którymi prowadzimy już zaawansowane rozmowy. Współpraca jest pierwszym testem potwierdzającym naszą sprawność operacyjną, która została osiągnięta w ciągu trzech miesięcy od formalnego powstania spółki.” – dodaje Michał Potoczek, prezes zarządu Operatora Chmury Krajowej

Wdrożenie usługi outsourcingu środowisk testowych dla PKO Banku Polskiego, możliwe jest dzięki uruchomieniu pierwszej strefy dostępności OChK. Standardem OChK jest świadczenie usług z wykorzystaniem co najmniej dwóch centrów przetwarzania danych. Operator nawiązał współpracę z firmą Exatel i Krajową Izbą Rozliczeniową, dotyczącą obsługi bezpiecznych centrów danych na Mazowszu. Dla obu firm oznacza to podniesienie stopnia wykorzystania posiadanych przez nie zasobów. Dla OChK oznacza to z kolei ograniczenie CAPEX-u na wczesnym etapie istnienia firmy. Dzięki temu zaproponowane klientom ceny usług chmurowych mogą być atrakcyjniejsze.

Operator Chmury Krajowej prowadzi zaawansowane rozmowy o współpracy z ponad 10 podmiotami spośród grona największych polskich przedsiębiorstw. Celem tych rozmów jest ustalenie ramowych warunków współpracy, która pozwoliłaby klientom OChK korzystać z różnych usług dostępnych w modelu chmurowym: od udostępnienia środowisk testowych (jak to ma już teraz miejsce w przypadku PKO Banku Polskiego), aż po usługi typu B2B2C, w których klienci OChK będą udostępniali usługi Operatora Chmury Krajowej swoim klientom detalicznym.

Równolegle Grupa Asseco poinformowała, że Asseco Poland i Asseco Data Systems (ADS) rozpoczynają współpracę z Operatorem Chmury Krajowej. W ramach podpisanych umów ramowych będą świadczyć usługi integracyjne, a także dostarczać własny software. Spółki z Grupy Asseco znalazły się w gronie pięciu partnerów technologicznych Chmury Krajowej, która oficjalnie ogłosiła początek działalności operacyjnej. Wcześniej do projektu dołączyły: Accenture, DXC Technology i Sygnity.

Asseco Data Systems, Accenture i DXC Technology pomogą klientom OChK w stworzeniu strategii wykorzystania usług chmurowych i przyspieszenia transformacji cyfrowej oraz w projektach migracji do usług chmurowych. Asseco Poland i Sygnity z kolei, będąc graczami typu Software House, pomogą opracować szczegółowe rozwiązania informatyczne, konieczne do przeniesienia zasobów do chmury. Współpraca z dwoma ostatnimi firmami będzie też obejmowała szerszy zakres usług, w tym oferowanie ich oprogramowania na platformie jaką jest Chmura Krajowa.

„Chmura Krajowa to jedna z najważniejszych inicjatyw IT w Polsce w najbliższym czasie. Ma ona ułatwić polskim przedsiębiorcom dostęp do rozwiązań obniżających koszty utrzymania infrastruktury IT, przy jednoczesnej maksymalizacji poziomu bezpieczeństwa” – mówi Tomasz Buczak, Head of Asseco Innovation Hub w Asseco Poland.

ADS wykorzystując swoje kompetencje w zakresie usług chmurowych, będzie wdrażać i udostępniać swoje rozwiązania również w oparciu o infrastrukturę Chmury Krajowej. ADS dysponuje również własną chmurą w modelu IaaS, CaaS oraz PaaS, dzięki czemu może realizować z Chmurą Krajową wspólne wdrożenia hybrydowe. Uzupełnia też jej usługi rozwiązaniami umożliwiającymi zachowanie ciągłości działania na wypadek awarii DRaaS (Disaster Recovery as a Service).

„Polska Chmura to bardzo ważny i potrzebny projekt na polskim rynku IT i ogromna szansa na upowszechnienie technologii cloudowych zarówno w sektorze biznesowym jak i publicznym. Dzięki doświadczeniu ADS w obszarze tego typu rozwiązań, będziemy wspólnie z Chmurą Krajową realizować kompleksowe projekty integracyjne związane z migracją klientów do nowej chmury. Ponadto chcemy wykorzystać nasze kompetencje wspierając klientów w projektowaniu i optymalizacji architektury systemów IT, a także wdrażaniu rozwiązań hybrydowych” – komentuje Marcin Lebiecki, Dyrektor Pionu Usług Chmurowych w Asseco Data Systems.  

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *