ABC Data stało się częścią Roseville Investments

biznes

This post is also available in: English

ABC Data, jeden z głównych graczy na polskim rynku IT, oficjalnie stał się częścią Roseville Investments, należącego do szwajcarskiej spółki dystrybucyjno-logistycznej ALSO Holding. Firma będzie działać pod nową nazwą Vicis New Investments, jednocześnie rezygnując z dotychczasowej działalności, tj. dystrybucja sprzętu IT, telekomunikacyjnego i elektronicznego.

Zmiany w spółce ABC Data

Z dniem 1 lipca 2019 r. ABC Data stała się oficjalnie częścią ALSO Holding. Formalnie nowym właścicielem spółki jest Roseville Investments, podmiot dominujący w grupie Roseville, wchodzącej w skład ALSO Holding.

Wstępna umowa ramowa dotycząca nabycia spółek ABC Data i ABC Data Marketing od MCI Capital przez ALSO Holding została zawarta w dniu 21 grudnia 2018 r. Ustalono cenę na 34,783 mln € w przypadku ABC Data oraz 8,248 mln € za ABC Data Marketing. Poza tym transakcja obejmuje również nabycie udziałów w spółkach zależnych ABC Data, w tym iSource, S4E oraz innych podmiotów działających w Europie Środkowej i Wschodniej.

Równolegle ABC Data otrzymała nową nazwę – Vicis New Investments. Roseville przejęło działalność biznesową dawnego ABC, wobec czego nowa spółka – Vicis New Investments nie może prowadzić tej samej działalności albo konkurencyjnej wobec sprzedanego przedsiębiorstwa, czyli zajmować się dystrybucją sprzętu IT.

Rebranding ABC Daty wiązał się również ze zmianami w zarządzie firmy: poprzednia prezes Ilona Weiss zrezygnowała po czterech latach pracy w firmie wraz z dwoma innymi członkami zarządu – Andrzejem Kuźniakiem i Michałem Litwinowiczem. Nowym prezesem firmy został Andrzej Lis.

Przedstawiciele ALSO Holding twierdzą, że przejęcie ABC Daty jest kolejnym ważnym krokiem w procesie wdrażania strategii, której głównym celem jest poprawa pozycji firmy na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej.

Konsolidacja rynku dystrybucji IT przez ALSO Holding

ALSO Holding weszło na polski rynek w 2015 r., przejmując PC Factory w Szczecinie. ABC Data to drugi zakup firmy na rynku dystrybucji IT w Polsce. Polityka akwizycyjna ALSO Holding o element priorytetu szwajcarskiego giganta, jakim jest zwiększenie rocznych obrotów grupy do 10-14 mld € (względem 9,2 mld € w 2018 r.) i zajęcie pierwszego lub drugiego miejsca wśród firm dystrybucyjnych na rynkach, na których jest obecny.

Zgodnie z oficjalnymi komunikatami doświadczenie ABC Daty oraz spółek zależnych zapewni klientom ALSO Holding wysoki poziom usług i udogodnień, przy wykorzystaniu istniejących instrumentów, takich jak platformy handlu elektronicznego InterLink, dostępnych linii kredytowych i konkurencyjnej logistyki.

Przedstawiciele ALSO Holding oświadczyli, że dzięki przejęciu ABC Daty ich partnerzy biznesowi uzyskają dostęp do szerokiej gamy produktów i usług, a także bogatego portfolio dostawców i nowych, innowacyjnych technologii. Rozwiązania takie jak wirtualizacja, druk 3D, cloud computing czy internet rzeczy zapewnią pomoc w rozwoju i doskonaleniu biznesu.

ALSO Holding dostarcza rozwiązania ponad 550 dostawców sprzętu, usług IT i oprogramowania dla ponad 100 000 klientów, którzy mogą korzystać z szerokiej gamy dostosowanych usług IT, logistycznych, finansowych i tradycyjnych usług dystrybucyjnych.

Spółka świadczy wszystkie usługi w jednym miejscu – począwszy od tworzenia złożonych środowisk IT, poprzez dostarczanie i utrzymanie sprzętu i oprogramowania, aż po zwroty, regenerację i remarketing sprzętu IT. Grupa jest obecna w 19 krajach Europy, zatrudniając ok. 4 000 pracowników. Większościowym udziałowcem ALSO Holding AG jest Grupa Droege.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *