8 mld euro w ramach Programu Funduszów Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027

Polska - mapa

This post is also available in: English

Polskie przedsiębiorstwa mają możliwość wykorzystania w sumie 8 mld euro dofinansowania. Środki unijne mają m. in. usprawnić rozwój gospodarki, cyfryzację oraz zieloną transformację biznesu. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wyznaczyło priorytety, którymi będzie się kierowało w podziale funduszy.

Program Funduszów Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki

W ramach Programu Funduszów Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027, firmy mają możliwość na wykorzystanie w sumie 8 mld euro. Dofinansowanie ma wesprzeć innowacyjne projekty, które mają na celu wykorzystanie potencjału nowych technologii.

Zainwestowanie środków unijnych ma przyczynić się do usprawnienia gospodarki oraz polepszenia niskiego poziomu robotyzacji w przemyśle. Dodatkowo, środowisko przedsiębiorców zacznie współdziałać ze środowiskiem pracy naukowej, natomiast rozwiązania cyfrowe mają pomóc w przyjaznym działaniu dla środowiska.

Priorytety w podziale środków

W podziale 8 mld euro Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej będzie zwracało uwagę na trzy priorytety. Pierwszym z nich jest finansowanie prac badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych w zarówno mniejszych, jak i większych przedsiębiorstwach. Największym zainteresowaniem będą cieszyć się projekty ukierunkowane na cyfryzację i zieloną transformację przedsiębiorstw.

Kolejny aspekt dotyczy tworzenia ekosystemu innowacji, a trzeci to pomoc techniczna, przede wszystkim dla instytucji, które wdrażają program.

Deficyt pracowników IT w Polsce

Program Funduszów Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki stanowi dużą szansę dla polskiej gospodarki, a z tym dla start-upów. Jednak przedsiębiorstwa będą musiały sprostać pewnym wymaganiom. Mianowicie, jeżeli zgłoszony projekt uzyska dofinansowanie, to będzie musiał zostać wdrożony i implementowany, co z kolei wymaga od wnioskodawcy wykwalifikowanej kadry IT. Ze względu na rosnący brak pracowników IT w Polsce, jednym z proponowanych rozwiązań jest ich import z zagranicy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *