8 milionów Polaków z profilem zaufanym

dowód-tożsamość

This post is also available in: English

Według danych KPRM, w 2020 r. podwoiła się liczba Polaków posiadających profil zaufany. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zostało aktywowanych ponad 4 mln takich profili, co przełożyło się na ogólną liczbę 8,8 mln aktywnych kont w 2020 r.

Średnio 11 tys. profili dziennie

Profil zaufany to bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji publicznej, na który coraz częściej się decydujemy. Jak informuje KPRM w ubiegłym roku niemal podwoiła się liczba Polaków posiadających profil zaufany. Od stycznia do grudnia 2020 r. zostało aktywowanych 4 174 206 takich kont, co stanowi 47% wszystkich aktywnych tego typu środków identyfikacji elektronicznej (8 816 654). Najwięcej, ponieważ ponad  600 tys. profili zostało założonych w kwietniu 2020 r.

Rekordowy rok pod względem liczby założonych profili przełożył się  również  na rekordową liczbę złożonych wniosków online o dowód osobisty. W przeciągu ostatnich 12 miesięcy z tego typu możliwości skorzystało 333 960 osób. W 2019 roku taki wniosek złożyło ponad 160 tys. osób. Zgłoszenie utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego drogą elektroniczną zgłoszono 43 942 razy, blisko dwukrotnie więcej niż w poprzednim roku.

Do czego najchętniej wykorzystujemy profil zaufany?

Profil zaufany może ułatwić załatwianie formalności związanych z administracją publiczną, ponieważ umożliwia składanie dokumentów bez bezpośredniej wizyty w samym urzędzie. Jak podaje KPRM jedną z najpopularniejszych e-usług ubiegłego roku była usługa ,,Wyślij pismo ogólne”. Z tego typu możliwości w 2020 r. skorzystało blisko 1,5 mln osób, o 900 tys. więcej niż w poprzednim roku. Polacy chętnie również zgłaszają przez internet nabycie lub sprzedaż samochodów (600 tys. takich zgłoszeń).

Pozostałe usługi z których najczęściej korzystają Polacy za pomocą profili zaufanych to: uzyskiwanie odpisu aktu stanu cywilnego (197 967), zgłoszenia narodzin dziecka (146 989) oraz usługi meldunkowe (176 346).

,,2020 to był zdecydowanie cyfrowy rok. Pandemia oczywiście przyspieszyła pewne procesy. Jednak stały i sukcesywny wzrost zainteresowania e-usługami zaczął się wcześniej. Ciężko na to pracowaliśmy i robimy to nadal. Nieustannie, i jak widać skutecznie, przekonujemy Polaków, że warto korzystać z naszych rozwiązań”– podsumował minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *