7N: programiści zaczynają programować już w podstawówce

Programowanie

This post is also available in: English

Rekordowa liczba studentów informatyki na polskich uczelniach

Nowe technologie idą do przodu, a wraz z nimi wzrasta zainteresowanie kierunkami informatycznymi na polskich uczelniach. Zdaniem Pawła Zdziecha, Recruitment & Communication Manager w 7N, to właśnie informatyka w ostatnich latach cieszy się największym zainteresowaniem. Przytoczone przez niego dane pokazują, że na początku października ponad 18 tys. studentów rozpoczęło lub wznowiło naukę informatyki.

Łącznie, według danych MNiSW o studiowanie na tym profilu starało się rekordowe 32 680 osób, a na jedno wolne miejsce przypadało niemal 9 chętnych. Główny Urząd Statystyczny również w swoim raporcie ,,Społeczeństwo informacyjne w Polsce” publikuje dane dotyczące absolwentów kierunków informatycznych, z których wynika, że w 2019 r. kierunek o tym profilu ukończyło 13,5 tys. osób.

Wykształcenie wyższe jest konieczne?

Jednak czy wykształcenie wyższe jest konieczne do zawodu programisty. Zdaniem Stack Overflow, profilu zrzeszającego osoby z branży IT na całym świecie, tylko 23% programistów ukończyło studia magisterskie. Zdecydowana większość spośród 65 tys. badanych ukończyła jedynie studia na poziomie licencjatu lub przerwała studia. Co więcej tylko blisko dwie trzecie (62%) przebadanych programistów studiowała na kierunkach o profilu informatycznym.

Etap związany z programowanie zaczyna się już dużo wcześniej. Zdaniem tego samego badania, 70% programistów napisała pierwszą linijkę kodu jeszcze przed ukończeniem 18 roku życia, a dokładnie połowa przed ukończeniem 16 roku życia. W podziale na poszczególne kraje na świecie, polscy programiści wypadają jeszcze lepiej, ponieważ swoje pierwsze programy piszą średnio w wieku 14 lat.

7N programowanie

,,Wczesny start w IT nie jest konieczny, ale pomaga. Wprawdzie i po trzydziestce można nauczyć się programować, ale problem leży gdzieś indziej. Będąc po trzydziestce ma się zazwyczaj dużo mniej czasu, by zgłębiać tajniki programowania” – ocenia Paweł Zdziech

Doświadczenie nie jest ważne

Popyt na pracowników z umiejętnościami programowania jest ogromny, dlatego nawet na początku firmy decydują się zatrudnić osoby z niewielkim doświadczeniem. Dwie trzecie badanych ma doświadczenie zawodowe krótsze niż 10 lat, z czego aż 40% mniejsze niż 5 lat.

Analizując również wiek programisty na świecie, połowa z nich nie ma jeszcze ukończonych 30 lat. Średni wiek takiej osoby w USA to 33 lata, w Polsce 28 lat i w Indiach 26.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *