600 tys. zł – to średni koszt udanego cyberataku na MŚP

laptop - haker - cyberbezpieczeństwo

This post is also available in: English

Cyberzagrożenia powoli stają się stałą cechą wielu organizacji, a wiele z nich jest gotowych zapłacić okup w przypadku udanego cyberataku. Według badania Coleman Parkes zleconego przez Allot, średnia kwota, która MŚP byłyby wstanie zapłacić to nawet 28 tys. zł. Z kolei koszty poniesione wskutek udanego cyberataku to nawet 600 tys. zł.

Zagrożenia ze strony cyberprzestępców wzrosną w kolejnych latach

Z  danych przytoczonych przez Coleman Parkes wynika, że w 2021 r. na świecie już 24% MŚP spotkało się z przynajmniej jednym cyberatakiem. Koszt takiego ataku w przypadku jednego przedsiębiorstwa to nawet 146 tys. dolarów, czyli ok. 600 tys. złotych. Jednak to co może dawać do zastanowienia, to że aż 73% firm jest gotowa zapłacić okup cyberprzestępcom, równocześnie wyceniając kwotę okupu na ok 7 tys. dolarów, czyli ok. 28 tys. złotych.

77% MŚP na świecie jest zdania, że takie zachowanie może tylko zachęcać przestępców do kolejnych ataków, jednak w przypadku takiej sytuacji i tak wolą zapłacić okup niż utracić wykradzione dane. Prawie tyle samo (79%) MŚP uważa, że zagrożenia ze strony cyberprzestępców jeszcze bardziej wzrosną w kolejnych latach.

Obawa przed ransomware

Analizując metody cyberprzestępców, MŚP najczęściej są atakowane metodą malware. W 2021 r. aż dwie trzecie badanych organizacji wskazało właśnie na tego typu ataki. Równie powszechne są metody wykorzystujące ransomware (34%). Co ciekawe, to właśnie ransomware jest wskazywane jako największe zagrożenie. Obawia się go 93% badanych MŚP, z czego 8% uważa, że udany atak tego typu może doprowadzić do unicestwienia całej firmy.

W przypadku ochrony przed cyberataki, 64% MŚP deklaruje stosowanie narzędzi do blokowania niebezpiecznych zagrożeń. Ważnym aspektem stała się również ochrona pracowników zdalnych – 61% firm stosuje narzędzia zabezpieczające takich pracowników. Kolejne 53% ogranicza dostęp do mediów społecznościowych, 48% do ryzykownych aplikacji i 43% do niewłaściwych treści. Z innych narzędzi, 48% MŚP stosuje firewall, 30% Web Application Firewall, 28% ochronę urządzeń mobilnych, 26% autoryzacje wielostopniową, 20% oprogramowanie antywirusowe oraz 19% ochronę AntyDDoS.

Podobne wpisy