60% Polaków korzysta z internetowych usług subskrypcyjnych

Badanie

This post is also available in: English

Coraz liczniejsza grupa Polaków korzysta z usług subskrypcyjnych, a największą popularnością cieszą się te zapewniające dostęp do rozrywki. Zainteresowanie usługami cyklicznymi, zarówno internetowymi, jak i nieinternetowymi, wzrosło w czasie pandemii Covid-19, kiedy konsumenci decydowali się na zmianę swoich nawyków, m.in. zamawiając posiłki do domu czy korzystając z oferty serwisów streamingowych. W swoich wyborach Polacy kierowali się przede wszystkim wygodą, a także możliwością uzyskania dostępu do unikalnych produktów.

VOD najczęściej wybieraną usługą

Aż 60% ankietowanych Polaków subskrybuje internetowe usługi, a 40% z nich korzysta z serwisów streamingowych dających dostęp do filmów i seriali. Z badania Blue Media „Finanse Polaków w czasach pandemii” wynika, że popularne są także serwisy oferujące muzykę, które wybiera 15% subskrybentów. Po 11% ankietowanych wskazuje na subskrypcję gier oraz prasy online, jednak o ile liczba konsumentów pierwszej kategorii stale rośnie, zainteresowanie prasą i e-bookami maleje. Wzrost w porównaniu do 2020 r. dotyczy również usług związanych z oprogramowaniem i bezpieczeństwem tj. programy antywirusowe, które wybiera już 17% subskrybentów.

subskrypcje online

Polacy najczęściej korzystają z usług subskrypcyjnych ze względu na wygodę. Takie czynnik wskazuje pond 50% ankietowanych. Ważna jest także łatwość korzystania z usług, a także cena, która jest często niższa niż w przypadku pojedynczego zakupu. Warto zauważyć, że coraz więcej Polaków opłaca subskrypcję za pomocą karty kredytowej lub BLIK-a, a ta ostatnia opcja jest najpopularniejsza wśród młodszej grupy wiekowej (osób w wieku od 16 do 34 lat). Jednak wciąż najchętniej wybieraną formą płatności, którą wskazuje aż 36% ankietowanych, są przelewy tradycyjne.

Internet to nie wszystko

Chociaż w przypadku nieinternetowych usług subskrypcyjnych zainteresowanie konsumentów utrzymuje się na podobnym poziomie, wzrost zanotowały zarówno zamówienia posiłków do domu, jak i dieta pudełkowa. Wybiera je odpowiednio 9% i 5% ankietowanych, a na takie decyzje konsumentów wpłynęła zapewne pandemia Covid-19. Usługami, które mierzą się z wyraźnym spadkiem, są abonamenty na wejścia na siłownie, które w związku z wprowadzanymi obostrzeniami przez długi czas pozostawały zamknięte. Najczęściej wybieranymi spośród nieinternetowych usług subskrypcyjnych są wciąż abonamenty medyczne, które wybiera 12% ankietowanych.

Podobne wpisy