5G zastąpi tradycyjne Wi-Fi?

telefon - sieć

This post is also available in: English

Globalnie w kwietniu minęła druga rocznica funkcjonowania 5G. Z kolei w Polsce nowa generacja sieci telekomunikacyjnych została uruchomiona w maju 2020 roku, kiedy Plus jako pierwszy operator w Polsce dostarczył komercyjne 5G. Niedługo potem pozostali trzej główni gracze również rozszerzyli swoją ofertę o dostęp do sieci piątej generacji. Teraz firma Ericsson postanowiła zbadać, jak 5G wpływa na zachowania konsumentów.

Łączność 5G

Chociaż technologia 5G nie jest jeszcze powszechnie stosowana, badania firmy Ericsson pokazują, że w globalnym trendzie sieć nowej generacji zaczęła zastępować standardowe Wi-Fi. Spośród ankietowanych, co piąty (22%) stwierdził, że w wyniku dostępu do 5G ograniczył korzystanie z Wi-Fi w domu, a kolejne 10% całkowicie zaprzestało z jego korzystania. Jednak trzeba mieć na uwadze, że okres pandemii COVID-19 to czas, w którym wykorzystanie szerokopasmowego dostępu do Internetu jest rekordowo wysokie, a większość użytkowników wciąż traktuje łączność komórkową 5G jako rezerwową usługę.

Jeśli natomiast chodzi o porównanie do poprzedniej generacji mobilnego internetu, użytkownicy 5G spędzają średnio w tygodniu dwie godziny więcej czasu na strumieniowym przesyłaniu mobilnego wideo o wysokiej rozdzielczości. Popularne stało się również korzystanie z aplikacji wideo o rozszerzonym zakresie tzw. 360 stopni. Kolejny trend obserwowany, to immersyjne wideo, obejmujące AR i VR. Według Ericsson stanowi obecnie 20% całkowitego czasu spędzanego przez konsumentów 5G. Wszystko to przekłada się na blisko 2,5 razy więcej przetransferowanych danych miesięcznie w porównaniu do technologii 4G.

,,Interesujący jest fakt, że chociaż zestawy okularów wirtualnej rzeczywistości (VR) z obsługą 5G nie są jeszcze szeroko dostępne na rynku i większość konsumentów przy ich użyciu korzysta z sieci Wi-Fi, to użytkownicy 5G już teraz poświęcają więcej czasu na treści VR w porównaniu z użytkownikami 4G”. – komentuję Jasmeet Singh Sethi, Head of ConsumerLab, Ericsson Research.

Coraz większe wymagania użytkowników

Jednak sama sieć 5G to za mało. Aż 70% użytkowników, którzy już od dłuższego czasu mają do niej dostęp, jest niezadowolonych z niewielkiej liczby innowacyjnych aplikacji i usług dołączanych do planów 5G.  Szczególnie podkreśla się znaczenie rozwiązań, które mogłyby odróżnić korzystanie z 5G od 4G.

Badanie Ericsson ConsumerLab „Pięć sposobów na lepsze 5G”, zostało przeprowadzone za pomocą metody wywiadów online. Objęło ono próbę ponad 30 tys. użytkowników smartfonów, w wieku od 15 do 69 lat z 26 krajów na świecie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *