5G w Polsce: przetarg na częstotliwości z pasma 3,7 GHz możliwy w 2020 r.

This post is also available in: English

UKE opublikował ramowy plan działań zmierzających do dystrybucji częstotliwości z pasma 3,7 GHz. Punktem startowym w strategii jest wejście w życie nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego, co powinno nastąpić na początku maja tego roku (nowela ustawy została podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę 25 marca 2019 r.).

Kolejne ogólne założenia planu przygotowanego przez UKE to:

  • sprawne przeprowadzenie postępowań w sprawie odmowy re-rezerwacji
  • przeprowadzenie procedury selekcyjnej w formie przetargu, w oparciu o obowiązujące rozporządzenie
  • brak konieczności przeprowadzenia powtórnych konsultacji procedury selekcyjnej.

W maksymalnie trzy tygodnie po ogłoszeniu wyników konsultacji, regulator planuje ogłosić zasady oraz procedurę selekcyjną na częstotliwości zakresu 3,6-3,8 GHz. Najprawdopodobniej będzie to przetarg, co wynika z dotychczasowych, nieformalnych wskazań zarówno ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego, jak i prezesa UKE Marcina Cichego. Następnie operatorzy telekomunikacyjni będą mieli minimum 45 dni na składanie ofert. UKE w swoim planie wychodzi z założenia, że w ciągu trzech miesięcy będzie w stanie przeanalizować złożone oferty i po tym czasie ogłosi wyniki postępowania. Regulator zamierza wydać ostateczne decyzje rezerwacyjne kończące procedurę rozdysponowania pasma 3,6-3,8 GHz do ok. 30 dni po ogłoszeniu wyników przetargu, czyli na przełomie czerwca i lipca 2020 r. UKE nie podał, jak duży zasób pasma udostępni w procedurze.

Źródło: UKE, 2019

Ogólnopolskie rezerwacje pasma w widma 3,6-3,8 GHz posiadają obecnie T-Mobile Polska, P4 oraz Netia (Grupa Cyfrowy Polsat). Regionalne rezerwacje mają natomiast państwowy NASK, INEA, miasto Żywiec, PPHU Net Center i Telbeskid.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *