5G w Polsce: porządkowanie widma w ramach przetargu?

This post is also available in: English

Według ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego plan wdrożeniowy dla sieci 5G w Polsce, roboczo nazywany strategią na rzecz 5G, jest już praktycznie gotowy i niebawem powinien zostać przyjęty przez rząd w formie uchwały. W pracach zespołu roboczego przygotowującego dokument uczestniczą również przedstawiciele operatorów.

Jedną z pozostających do rozstrzygnięcia kwestii jest sposób rozdysponowania poszczególnych pasm częstotliwości. Marek Zagórski przyznaje, że ta decyzja leży w gestii prezesa UKE, niemniej jednak sam wyraża opinię, że zorganizowanie przetargu byłoby rozsądniejszym rozwiązaniem niż aukcja z uwagi na szybszą realizację całego procesu. Równocześnie wyraża nadzieję, że regulator będzie podobnego zdania. Minister cyfryzacji potwierdza również, że na potrzeby 5G jako pierwsze zostaną rozdysponowane częstotliwości w przedziale 3,4-3,8 GHz.

Inwestycje związane z rozwojem technologii 5G w Polsce docelowo reguluje kilka dokumentów prawnych. Obecnie trwają prace w Sejmie nad nowelami tzw. megaustawy i Prawa telekomunikacyjnego. Nowela przewiduje m.in., że normalizacja pola elektromagnetycznego (PEM) nie będzie jak dotychczas określana w rozporządzeniu ministra środowiska, a ministra zdrowia. Zapowiadane zmiany to także nadanie rządowi prawa do określania w drodze rozporządzenia harmonogramu rozdysponowania częstotliwości radiowych w Polsce. Porządkowaniu widma pod budowę sieci piątej generacji ma pomóc również specustawa w sprawie pasma 700 MHz.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *