„5G is on” „5G now” „5G Ready”

This post is also available in: English

W Warszawie dobiega końca kolejna edycja Innovation Gardens Summit, którego organizatorem jest Orange Polska. Zaproszone firmy to zarówno najwięksi producenci sprzętu telekomunikacyjnego i sieciowego, jak również start-upy i firmy usługowe. Wydarzenie to trzy dni prezentacji, wykładów, warsztatów i networkingu kluczowych graczy na rynku technologii. Prelekcjom towarzyszą targi, gdzie producenci pokazują innowacyjne rozwiązania, w tym m.in. próbkę tego, co prezentowano na targach Mobile World Congress w Barcelonie.
W tym roku tematem przewodnim było 5G. Producenci i operatorzy już rozpoczęli wyścig i rezerwują hasła, które mają promować ich ekosystem rozwiązań 5G. Mamy zatem „5G is on” (Huawei), „5G now” (Cisco), ale też „5G Ready” (Play). Co ciekawe, akurat w przypadku tego ostatniego powstało tyleż szumu, co kontrowersji. T-Mobile właśnie oficjalnie poinformował, że Sąd Okręgowy w Warszawie wydał postanowienie, które może zablokować emisję materiałów reklamowych w ramach kampanii Playa „5G Ready”. Sąd wydał postanowienie o zakazie w ramach zabezpieczenia powództwa T-Mobile Polska, które oskarża P4 o czyny nieuczciwej konkurencji. Orzeczenie sądu o zabezpieczeniu jest po myśli T-Mobile, natomiast nie stanowi jeszcze finalnego rozstrzygnięcia sporu. Celem wydania decyzji jest zabezpieczenie strat, jakie mógłby ponieść T-Mobile. Niemniej sąd tymczasowo nakazał Playowi zaprzestania rozpowszechniania informacji o „5G Ready”.

W przypadku 5G w czasie konferencji, obok tradycyjnych już prezentacji możliwości technicznych, jakie dają sieci 5G, najistotniejsze były możliwe zastosowania. Nie jest to zaskoczeniem. W przypadku 5G otwarte pytanie to oczywiście, na ile będzie to technologia, z której bezpośrednio skorzystają konsumenci (którzy przecież w smartfonach nie potrzebują tak wysokich przepływności), a na ile zastosowania będą typowo B2B/B2B2C.

Operatorzy szukają inspiracji i pomysłów w identyfikacji i wdrażaniu nowych usług, które wykorzystują możliwości 5G. Konsumenci nie myślą tymi kategoriami. Z badania zrealizowanego w 34 krajach przez GSMA Intelligence wynika, że konsumenci postrzegają 5G jako kontynuację poprzednich generacji technologii mobilnych. Nie jest zatem zaskoczeniem, że największe oczekiwania użytkowników (54%) są związane z wyższymi przepływnościami łączy i poprawą zasięgu sieci (41%). Kluczowe pytanie, to czy konsument będzie realnie w stanie za szybsze łącza zapłacić. Ponadto oczekiwania odnośnie zasięgu raczej powinny być studzone, bo budowa sieci będzie przebiegać stopniowo. Tylko jeden na czterech konsumentów oczekuje, że 5G dostarczy innowacyjnych usług, a 20% uważa, że 5G zapoczątkuje nową erę urządzeń. Co ciekawe, jedna czwarta konsumentów w ogóle nie wie, czego oczekiwać po 5G.


Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *