57% widzów internetowych w Polsce korzysta z płatnych serwisów VOD

płatna-telewizja-COVID-19

This post is also available in: English

Według kolejnej edycji badania VideoTrack VI przygotowanego przez Wavemaker, 57% internautów w Polsce korzysta z płatnych usług VOD. Dwie trzecie płacąc, wybiera abonament miesięczny, a telewizory z dostępem do internetu coraz częściej stanowią urządzenia, na których widzowie oglądają płatne treści.

Zdecydowanie miesięczne abonamenty

Odsetek osób w Polsce korzystających z płatnych treści VOD systematycznie rośnie i jak wynika z badania Wavemaker pandemia COVID-19 nie zakłóciła obecnego trendu. W styczniu 2022 r. już 9 na 10 internatów to e-widzowie, którym przynajmniej czasem zdarza się oglądać filmy i seriale w sieci. Co ciekawe treści VOD coraz częściej przyciągają widzów, którzy do tej pory jedynie korzystali z torrentów. Wavemaker podaje, że liczba takich osób w 2022 r. wyniosła zaledwie 11%, w porównaniu do 20% w 2019 r. i 27% w 2016 r.

Jeśli zdecydujemy się na płatne treści VOD, dwie trzecie z nas wybiera miesięczną subskrypcję, a kolejne 13% woli płacić za cały rok. Tygodniowe (3%) i dzienne (3%) subskrypcje są znacznie mniej popularnymi opcjami. Z kolei 5% respondentów decyduje się zapłacić za jednorazowe obejrzenie filmu.

W porównaniu do poprzednich lat, widzowie zmieniają preferencje co do urządzenia z którego korzystają w trakcie oglądania treści VOD. W 2022 r. aż o 12% mniej badanych wskazuje na laptop w porównaniu do 2019 r., o 6% w przypadku telefonu, 8% w przypadku komputera stacjonarnego i o 9% w przypadku tabletu. W ciągu ostatnich trzech lat jedynie telewizory z dostępem do internetu odnotowały wzrost wskazań.

Widzowie oczekują Disney+

Tego lata w Polsce zadebiutuje kolejna platforma VOD Disney+ i jak wynika z badania Wavemaker, aż 34% polskich widzów internetowych bierze pod uwagę zakup abonamentu. Takie zdanie jest widoczne szczególnie w przypadku widowni 16-34 lata, płacących za wideo oraz abonamentów płatnej TV. Decydując się na zakup Disney+, 64% badanych chce to zrobić bezpośrednio na stronie internetowej dostawcy lub jego aplikacji. Z kolei 29% oczekuje, że jego operator płatnej TV umożliwi mu zakup takiego pakietu.

Równocześnie 33% badanych deklaruje, że kupując abonament Disney+ nie zrezygnuje z innych dostawców VOD, w przeciwieństwie do 15%, którzy zrezygnowaliby z innego aktualnie opłacanego serwisu VOD.

 

Podobne wpisy