5,5-miliardowy rynek mobilnego internetu przyspieszy dzięki podwyżkom cen usług telekomunikacyjnych?

mobile-data-laptop-smartphone

This post is also available in: English

Rynek mobilnego internetu w Polsce jest wart obecnie 5,5 mld zł, z czego większość stanowią przychody operatorów z usług data realizowanych w smartfonach. Obecna przewaga tego segmentu nad mobilnym broadbandem to już ponad miliard złotych. W kolejnych latach rynek dodatkowo rozpędzą podwyżki cen usług komórkowych.

Podwyżką cen telekomy mobilne zawalczą o swoją zyskowność

W połowie bieżącego roku Orange, P4, ale także T-Mobile wprowadzili pierwsze od dłuższego czasu na rynku podwyżki cen usług komórkowych. Wynika to ze strat, jakie operatorzy ponoszą z tytułu świadczenia głównie usług tradycyjnych, które są jednymi z najtańszych w Europie. W dobie kolejnych inwestycji technologicznych – na horyzoncie znajdują się przede wszystkim inwestycje związane z pozyskaniem częstotliwości i rozbudową sieci 5G – tym sposobem telekomy próbują również utrzymać jak największy balans między przychodami a ponoszonymi kosztami działalności.

Wyższe ARPU również z usług „data”

Podwyżki na rynku usług mobilnych przekładają się również na ceny usług mobilnej transmisji danych i wyższe z nich ARPU, zarówno jeśli chodzi o usługi data w telefonach, jak i w dostępie dedykowanym. PMR w przyjętych prognozach do 2024 r. zakłada wzrost tego wskaźnika w każdym okresie. Balast inwestycji związanych z 5G oraz mniejsza wrażliwość cenowa klientów przemawia za trendem, w wyniku którego ceny usług telekomunikacyjnych będą nadal rosnąć, ale pułap podwyżek powinien być coraz niższy. Niemniej jednak PMR jest ostrożny w swojej ocenie i zakłada, że jednorazowa podwyżka ARPU z mobilnej transmisji danych w skali roku nie przekroczy poziomu 1 zł brutto. Największy wzrost przewidywany jest na rok 2019. Warto również dodać, że jeszcze w tym roku, według zapowiedzi operatora, wyższe ceny usług czekają również klientów sieci Cyfrowego Polsatu.

Mobilna transmisja danych w myśl strategii „więcej za więcej”

Parasolem dla ewentualnego niezadowolenia klientów z podwyżek cen na rynku usług mobilnych jest strategia operatorów, w myśl której wraz z wyższą opłatą oddają do ich dyspozycji większy zakres usług. Jedną z kart przetargowych są wyższe pakiety danych, które na pewno lojalizują użytkownika oraz utrwalają u niego potrzebę korzystania z internetu w dostępie mobilnym.

Podwyżki cen mobilnej transmisji danych oraz rosnąca baza użytkowników korzystających z usługi będzie rzutować na dalszy dynamiczny wzrost wartości rynku mobilnego internetu w Polsce, która obecnie opiewa na sumę 5,5 mld zł. Średnioroczną stopę wzrostu (CAGR) dla rynku w latach 2019-2024 PMR prognozuje na poziomie 7,4%.

Smartfony „zjadają” najwięcej danych mobilnych

Większą częścią rynku mobilnego internetu w Polsce są usługi data w telefonach, które wartościowo przewyższają już segment mobilnego broadbandu (dostęp dedykowany). Obecna różnica to ponad miliard złotych. Wynika to z trendu, w którym mobilny internet szerokopasmowy w modelu dedykowanym, jako kategoria produktowa, traci na atrakcyjności w wyniku coraz większych pakietów danych dostępnych w ofertach głosowych. W związku z tym ruch transmisyjny sukcesywnie przesuwa się w stronę smartfonów.

Również w perspektywie sześciu kolejnych lat rynek będzie zyskiwał na wartości głównie w segmencie telefonów. W związku z tym PMR przewiduje w nim wyższy wzrost wskaźnika ARPU z usługi transmisji danych. Mniejsze podwyżki cen czekają natomiast segment internetu w dostępie dedykowanym. Wynika to wprost z ograniczonego popytu na te usługi i operatorzy, zdaniem PMR, muszą wykazać się w tym zakresie większą wstrzemięźliwością, aby utrzymać przynajmniej posiadaną bazę RGU. Co ważne, wyższe ceny w tym segmencie czekają głównie oferty internetu domowego, które są najbardziej perspektywiczne, także w kontekście przyszłego rozwoju sieci 5G w Polsce.

Więcej informacji na temat rynku mobilnego internetu w Polsce znajduje się w raporcie PMR: „Rynek mobilnego internetu i usług dodanych w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024”.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *