3S z nowymi obiektami data center

data center - serwery

This post is also available in: English

Spółka 3S Data Center przedstawiła plany dotyczące budowy nowych obiektów data center w Katowicach oraz Bytomiu. Według zapowiedzi, inwestycja w pierwszej lokalizacji ma zostać największym jak dotąd obiektem należącym do grupy, którego zakończenie planowane jest na pierwszy kwartał 2023 r. Z kolei w Bytomiu, 3S wdraża już ostatnią fazę prac adaptacyjnych, a sam obiekt ma zostać oddany do użytku na koniec 2021 r. Firma, której właścicielem jest Play, ma również plany dotyczące pozyskania kolejnych lokalizacji m.in. w Warszawie, Gdańsku oraz Wrocławiu.

DC3 w Katowicach

Kolejny, trzeci data center należący do 3S ma powstać w Katowicach. Z informacji opublikowanych przez spółkę, powierzchnia nowego obiektu ma wynosić 2200 m2, tym samym cała lokalizacja Katowice-Gospodarcza zwiększy swoją powierzchnię do 4400 m2. W przypadku infrastruktury, będzie ona spełniać wymagania klasy Tier 3+, która zagwarantuję, że wszelkie prace serwisowe i konserwacyjne w obiekcie będą wykonywane bez zakłócania pracy infrastruktury IT. Co więcej, w nowym data center zastosowane zostaną m.in.  najnowsze technologie z zakresu klimatyzacji i zasilania gwarantowanego, zoptymalizowane pod kątem uzyskania jak najwyższej efektywności energetycznej. Projekt przewiduje również maksymalizację wykorzystania zielonej energii i technologii pozwalających na redukcję śladu węglowego. Planowane oddanie obiektu do użytku przewiduje się na pierwszy kwartał 2023 r.

,,Pozostało nam mniej niż 20 proc. wolnej przestrzeni data center (…) rynek rośnie, pozyskujemy nowe kontrakty, a nasi aktualni klienci planują rozbudowę swoich obecnych środowisk. To dobry moment na budowę nowych data center. Jesteśmy również otwarci na rozmowy z właścicielami obiektów typu DC w miastach, gdzie posiadamy lub mamy w planach budowę własnej sieci światłowodowej” – uzasadnia decyzję Monika Roś-Gruszczyk, członek zarządu odpowiedzialna za sprzedaż w Grupie 3S.

Kolejne lokalizację

W przypadku data center w Bytomiu, pracę wchodzą już w ostatnią fazę prac adaptacyjnych. W planach 3S odnośnie obiektu jest wykorzystywanie go do m.in. świadczenia usług w modelach IaaS oraz PaaS. Dodatkowo, będzie też stanowić zaplecze dla środowisk Disaster Recovery obsługiwanych w katowickich centrach danych 3S Data Center. Jego uruchomienie przewiduję się na przełomie 2021 i 2022 r.

Firma ma również plany dotyczące nowych lokalizacji, w których 3S świadczy inne usługi telekomunikacyjne. Operator wymienia tutaj szczególnie Gdańsk oraz Wrocław, i w tych miastach zamierza rozwinąć działalność i zaspokoić potrzeby klientów także w obszarze infrastruktury IT oraz chmury obliczeniowej. 3S nie ma jeszcze konkretnych planów, jednak jak zaznacza, poszukuje w tych lokalizacjach obiektów pod budowę nowych data center.

Więcej informacji na temat największych, komercyjnych dostawców usług data center w Polsce można znaleźć w najnowszym raporcie PMR „Rynek centrów danych w Polsce 2021”. Raport przedstawia najważniejsze trendy na rynku, skalę obecnych inwestycji, jak również plany modernizacji i budowy kolejnych obiektów. Wszystkie prognozy uwzględniają wpływ epidemii COVID-19 na rynek.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *