3S: nowa strategia i zmiany w zarządzie

W grupie 3S, działającej na rynku usług telekomunikacyjnych dla biznesu i usług data centrowych, zmienia się strategia i zarząd. Grupa chce skupić się na sprzedaży kompleksowych rozwiązań ICT. Z zarządu wycofali się mniejszościowi akcjonariusze i założyciele 3S. 

Jacek Groyecki zdecydował się na rezygnację z funkcji prezesa 3S S.A. Podobną decyzję podjął wieloletni prezes 3S Data Center S.A. – Zbigniew Szkaradnik. Wcześniej ze spółką rozstał się Wojciech Apel. Są to założyciele i mniejszościowi akcjonariusze 3S (mają nadal po 8% akcji). Na stanowiskach zastąpią ich odpowiednio: Piotr Pawłowski i Monika Roś-Gruszczyk. Są to osoby z zarządu spółek grupy 3S, od wielu lat związane z 3S, wcześniej pracujące dla GTS (obecnie T-Mobile).

Przychody 3S S.A. w 2017 roku wyniosły 51,7 mln zł (9% wzrost rok do roku), zysk operacyjny 9,7 mln zł (10% wzrost rok do roku), a zysk netto 8,4 mln zł (3,5% spadek rok do roku). Pod względem przychodów na 3S S.A. przypada nieco ponad połowa skonsolidowanych przychodów całej Grupy 3S.

Grupa 3S świadczy kompleksowe rozwiązania telekomunikacyjne i data center dla klientów biznesowych. 3S posiada własną sieć światłowodową o długości 3,5 tys. km oraz największe na Śląsku centra danych. Grupa, obecna na rynku od 2002 r., świadczyła początkowo usługi pod marką 3S Śląskie Sieci Światłowodowe. Od lipca 2012 r. obowiązuje skrócona nazwa 3S.

W ramach grupy funkcjonują obecnie trzy spółki: 3S S.A. (dawniej jako TKP S.A.) oraz 3S Data Center SA (dawniej 3Services Factory S.A.) oraz 3S Fibertech Sp. z o.o. (spółka powstała po przejęciu Fibertech Networks pod koniec kwietnia 2016 r.). W czerwcu 2015 r. Polish Entreprice Fund VII, zarządzany przez Entreprise Investors, kupił 76% akcji 3S S.A. za kwotę 86 mln zł.

3S Data Center jest właścicielem klastra 3S Data Center, na który składają się trzy obiekty w Katowicach oraz po jednym w Krakowie, Warszawie i Bytomiu. Całkowita powierzchnia obiektów wynosi ponad 4 tys. m², uwzględniając pomieszczenia biurowe. Działania handlowe na rynku data center firma skupia w rejonie Polski południowej, jednak konsekwentnie realizuje plan sprzedaży usług do klientów zagranicznych i intensyfikację działań na terenie całego kraju, w tym na rynku warszawskim. Potwierdzeniem tej strategii jest poszerzanie zasobów datacentrowych poza podstawową lokalizacją. W 2017 roku Grupa 3S przeznaczyła na inwestycje związane z centrami danych ok. 3 mln zł. Były to głównie środki na wyposażenie ośrodka warszawskiego. Spółka stawia na dynamiczny rozwój, stąd też przejęcie firmy itWorks czy zapewnienie nowej powierzchni kolokacyjnej w Bytomiu. W celu świadczenia kompleksowych usług 3S zdecydował się również połączyć siecią katowickie data center w klaster, do którego dołączono następnie ośrodki w Krakowie i Warszawie.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *