38% Polaków przyznaje, że nie ma kontroli nad danymi w Internecie

laptop

This post is also available in: English

Mimo, że dla 86% Polaków bezpieczeństwo stanowi ważną kwestię, tylko 28% przyznaję, że ma kontrolę nad bezpieczeństwem swoich danych. Takie wnioski wynikają z badania Mediacom, powstałego na zlecenie Surfshark.

Brak bezpieczeństwa nad danymi

Niemal codziennie pojawiają się doniesienia w mediach o nowych atakach hakerskich, naruszeniach bezpieczeństwa danych oraz firmach ponoszących milionowe straty w ich konsekwencjach. Jednak ten temat dotyczy również zwykłych użytkowników Internetu. W tym celu firma badawcza Mediacom, na zlecenie Surfshark postanowiła sprawdzić co Polacy uważają na temat bezpieczeństwa w sieci. I tutaj wyniki dają dużo do myślenia, ponieważ 38% badanych przyznaje, że nie ma odpowiedniej lub żadnej kontroli nad posiadanymi danymi.

Z drugiej strony tylko 28% przyznaje, że ma wystarczającą kontrolę nad swoimi danym. Może to budzić pewne zakłopotanie, ponieważ równocześnie aż 86% przyznaje, że bezpieczeństwo w sieci jest dla nas ważne. W celu ich zapewnienia, najczęściej korzystają z programów antywirusowych (71%) oraz silnego hasła (64%). Nieco mniej badanych wskazuje również na dostosowanie ustawień prywatności w mediach społecznościowych (42%), regularne usuwanie historii przeglądarki (41%) oraz unikanie łączności z publicznymi sieciami Wi-Fi (40%).

zabezpieczenie danych

Kluczowe błędy bezpieczeństwa

Mimo, że hasło stanowi drugą najpopularniejszą metodę zabezpieczenia danych, to zdaniem raportu większość z nich nie stanowi żadnego problemu do przełamania dla hakera. Najczęstsze błędy to używanie jednego hasła do kilku kont oraz używanie prostych, nieskomplikowanych kodów. Wśród najpowszechniejszych haseł w Polsce znalazły się: 123456, 123456789, qwerty, 12345, Groupad2013, 1234, hasło, Bajaonel12, 111111, 12345678. Kluczowy problem stanowi również program antywirusowy. Mimo, że 71% badanych wskazuje na korzystanie z takiego rozwiązania, to wciąż 29% korzysta z nie zabezpieczonych urządzeń.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *