2018-2019 pod znakiem refarmingu w Orange

5G

Na firmowym blogu Orange Polska pojawiły się interesujące statystyki dotyczące infrastruktury mobilnej operatora, jak również ruchu i wykorzystania danych przez użytkowników sieci Orange w 2018 r.

Orange podał m.in., że na koniec 2018 roku liczba stacji bazowych obsługujących LTE wyniosła 10 871. W 2018 r. przez sieć komórkową klienci Orange przesłali 680 PB danych, co oznacza skok o 50% w porównaniu z rokiem poprzednim, liczba wydzwonionych minut wyniosła 68 mld, natomiast liczba wysłanych SMS-ów ponad 12 mld. Pojedynczy użytkownik, który był rekordzistą, przesłał w ciągu roku 19 TB danych. Jeżeli chodzi o rozmowy, to obsługuje je przede wszystkim sieć 3G operatora i  przechodzi przez nią grubo ponad 3 mld minut miesięcznie. Orange przewiduje natomiast że w pierwszym półroczu 2019 r. nastąpi zmiana na drugim miejscu zestawienia i sieć 2G ustąpi VoLTE.

Ponad 63% stacji bazowych Orange obsługuje agregację pasma, a na ponad 10% operator mam cztery częstotliwości LTE, czyli najmocniejsze możliwe zestawienie. Można je znaleźć przede wszystkim w kilkunastu miastach, gdzie prowadzono lub zakończono proces refarmingu. Na ponad 45% wzrost liczby systemów 4G największy wpływ miał właśnie refarming częstotliwości. Proces ten był głównym przedsięwzięciem dotyczącym sieci mobilnej Orange w 2018 r., a operator zapowiada, że będzie go prowadzić także w bieżącym roku. Najbardziej dynamicznie rosła liczba miejsc, gdzie LTE funkcjonowało w paśmie 2100 MHz.  Na drugim miejscu były „systemy” obsługujące częstotliwość 2600 MHz. Relatywnie najwięcej do zrobienia jest natomiast w przypadku częstotliwości pokryciowych (800 MHz).

W podsumowaniu Orange przypomina, że we wrześniu 2018 roku, we współpracy z Nokią uruchomił pierwszą testową stację 5G w Gliwicach. Operator chwali się ponadto, że w 2018 roku rozpoczął kilka pilotaży i projektów z obszaru Internetu Rzeczy, przede wszystkim tego spod znaku technologii LTE-M,  urządzeń CAT-M1 i zaawansowanej analityki danych.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *