2 mln gospodarstw domowych nie przygotowanych do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej

telewizja

This post is also available in: English

Jak wynika z analiz Krajowego Instytutu Mediów od początku II kwartału 2022 r. w związku ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce ponad 2 mln gospodarstw domowych może utracić sygnał telewizyjny. Sytuacji nie poprawia fakt, że w październiku br. tylko 41% osób oglądających telewizję wiedziało o planowanych zmianach.

Przejście ze standardu DVB-T na DVB-T2/HEVC

Na przełomie I i II kwartału 2022 r. zmienią się standardy nadawania programów telewizji cyfrowej. Cała Polska przejdzie z DVB-T na DVB-T2/HEVC. Zmiany te będą jednak wprowadzane stopniowo. W pierwszej kolejności nową jakość naziemnej telewizji cyfrowej otrzymają mieszkańcy województwa lubuskiego i dolnośląskiego (28 marca 2021 r.), a w ostatniej (27 czerwca) mieszkańcy województwa mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego.

Jednak według analiz Krajowego Instytutu Mediów, ponad 2 mln gospodarstw nie jest jeszcze  przygotowanych do obioru nowej jakości naziemnej telewizji cyfrowej. Obecnie 71% gospodarstw domowych korzystających wyłącznie z naziemnej telewizji, odbiera sygnał  DVB-T2, a 50% z DVB-T2/HEVC. Sytuacja ta wygląda jednak inaczej w poszczególnych regionach. Najlepiej przygotowani do odbioru nowej jakości telewizji są mieszkańcy regionów opolskiego (66%) wielkopolskiego (64%) i warmińsko-mazurskiego (62%). Z kolei najgorzej wypadają takie regiony jak: lubuskie (25%) i łódzkie (28%).

Mała wiedza Polaków o planowanych zmianach

Jednym z powodów tak dużej liczby gospodarstw domowych nieprzygotowanych do odbioru nowego sygnału jest wciąż niewielka wiedza. KIM podaje, że jeszcze w wrześniu 2021 r. tylko 27% osób oglądających telewizje wiedziało o planowanych zmianach. W październiku było to już 41%, jednak ten odsetek jest wciąż na bardzo niskim poziomie. Według szefa KIM, najbardziej zagrożone i nieuświadomione zmianą są gospodarstwa niekorzystające z internetu, gospodarstwa jednoosobowe, osoby powyżej 60 roku życia.

telewizja naziemna

Podobne wpisy