2 miliony e-dowodów w Polsce

This post is also available in: English

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że liczba e-dowodów w Polsce przekroczyła próg dwóch milionów.

Bezstykowy chip

E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Taki dokument odbierają obywatele Polski, którzy wniosek o dowód osobisty złożyli 4 marca tego roku i później. Zasadnicza różnica między nowym dowodem a starym jest taka, że e-dowód to także nośnik identyfikacji elektronicznej.

Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel e-dowodu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. To ona sprawia, że e-dowód umożliwia m.in. zalogowanie się do ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach.

„Aktywacja warstwy elektronicznej nie jest obowiązkowa. Jeśli przy odbiorze dokumentu nie zdecydujemy się na to, możemy do tego wrócić w dowolnym momencie i dowolnym urzędzie. Wielu Polaków, bo niemal 40%, robi to jednak od razu”, mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski, cytowany w komunikacie prasowym.

Dwa kody pin

Aby aktywować warstwę elektroniczną e-dowodu należy wymyślić dwa kody PIN – cztero- i sześciocyfrowy. Kody PIN są potrzebne do tego, by za pomocą e-dowodu móc się uwierzytelniać i podpisać. Czterocyfrowy PIN pozwala na zalogowanie się do e-usług. Sześciocyfrowy – do podpisu pisma.

W skali w skali wojewódzkiej najwięcej mieszkańców odbierających nowe e-dowody aktywuje je w województwie wielkopolskim – niemal 56% odebranych e-dowodów ma aktywowaną warstwę elektroniczną. Na kolejnych miejscach są: województwo dolnośląskie (54,81%), łódzkie (52,49%), świętokrzyskie (51,84%) i mazowieckie (50,02%).

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *