105 mln zł dla polskich firm z sektora gamedev

fortnite

This post is also available in: English

105 mln zł to wartość dotacji publicznej dla polskich firm z branży gamingowej. Dofinansowanie otrzyma 27 projektów.

AI, VR, Przemysł 4.0

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, agencja wykonawcza ministra nauki i szkolnictwa wyższego, ogłosiła wyniki III konkursu największego programu wsparcia dla branży gamingowej w Polsce. Firmy tworzące nowatorskie rozwiązania otrzymają prawie 105 mln zł dofinansowania.

Opracowanie platformy do tworzenia gier terenowych w oparciu o silnik gier AR tworzący mapę świata realnego wraz z aplikacją umożliwiającą przesyłanie danych przez użytkowników, platforma testowo-szkoleniowa do weryfikacji praktycznych umiejętności na stanowisku pracy i doskonalenia zawodowego z zastosowaniem technologii VR i AI, budowa silnika zachowania kołowych pojazdów mechanicznych oraz generowania plansz w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji oraz innowacyjna gra symulująca zarządzanie rzeczywistymi procesami produkcyjnymi wykorzystująca nowatorski model rozgrywki oparty na interakcji świata wirtualnego ze światem rzeczywistym z zastosowaniem koncepcji przemysłu 4.0 – to tylko kilka z prawie 30 projektów, które otrzymają wsparcie z programu GameINN.

– Branża gier video to doskonały przykład efektywnego wykorzystania potencjału jakim dysponujemy w Polsce. Wprowadzone przez rząd zachęty dla stawiających na innowacje przedsiębiorców, takie jak ulgi na B+R, programy doskonalenia kompetencji, IP box czy programy wsparcia realizowane przez NCBR napędzają działalność innowacyjną firm i pozwalają im skuteczniej rywalizować na bardzo konkurencyjnym rynku – mówi wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. – Pieniądze na innowacje nie tylko trafiają do innowatorów w postaci dofinansowania projektów, ale również zostają w ich kieszeniach – z ulgi na B+R w 2018 r. skorzystało trzy czwarte więcej przedsiębiorców niż rok wcześniej. Wysokość odliczonych kosztów dotyczących działalności B+R wyniosła 1,7 mld zł, co dało ponad 300 mln zł oszczędności dla firm korzystających z tej ulgi. To równowartość wsparcia przekazanego przez NCBR w trzech edycjach GameINN – dodaje wicepremier Gowin.

78 projektów i 211 mln zł dofinansowania

Celem programu sektorowego GameINN jest zwiększenie konkurencyjności polskiego sektora producentów gier wideo na rynku globalnym w perspektywie do 2023 roku. Specjalnie przygotowana agenda badawcza GameINN i sięgające już 300 mln zł wsparcie dla przedsiębiorców w ramach tego programu sektorowego stanowią istotny impuls dla dalszego, dynamicznego wzrostu polskiego gamedevu.

– W dwóch poprzednich konkursach dofinansowania o łącznej wartości ponad 211,2 mln zł przyznano 78 nowatorskim projektom. Ogromne zainteresowanie III konkursem oraz różnorodność składanych wniosków pokazują, że branża gier video ma pomysły i kompetencje, by dalej się rozwijać i zwiększać swoje przewagi konkurencyjne. Szczególnie cieszy fakt, że wśród wyłonionych projektów – podobnie jak w poprzednich edycjach – znajdują się projekty dotyczące rozwiązań służących nie tylko rozrywce, ale również związane z przemysłem 4.0 – mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W trzecim konkursie GameINN o dofinansowanie sięgające nawet 20 mln zł mogli się ubiegać przedsiębiorcy, konsorcja przedsiębiorców oraz konsorcja przedsiębiorców z jednostkami naukowymi. Do NCBR wpłynęło 87 wniosków na łączną kwotę dofinansowania ok. 317 mln zł. Budżet konkursu w momencie ogłoszenia konkursu wynosił 100 mln zł, ale został zwiększony, dzięki czemu 27 projektom przyznano prawie 105 mln zł dofinansowania. W dwóch poprzednich konkursach programu do NCBR wpłynęły łącznie 162 wnioski na łączną kwotę dofinansowania 421 mln zł.

Dynamiczny wzrost zarówno w kraju jak i zagranicą

Przemysł gamingowy jest jednym z najszybciej rozwijających się obszarów w polskiej branży rozrywkowej. Równolegle coraz bardziej wyróżnia się on na arenie międzynarodowej. Branża ma rożne wymiary, których wycena jest indywidualną kwestią. W podstawowym rozumieniu wartości rynku gamingu, jako sumy wydatków na gry wideo, jego ubiegłoroczną wielkość w Polsce PMR ocenia na 2,5 mld zł, z roczną dynamiką zmian na poziomie 7%. Według danych PMR w największym stopniu koniunkturę polskiego rynku gier wideo budują przychody ze sprzedaży gier na komputery PC i konsole oraz dedykowanych im płatnych dodatków. Równocześnie coraz większy udział zyskują wydatki na gry i dodatki do gier mobilnych, przeglądarkowych i społecznościowych, dążąc do przewagi w torcie rynkowym. Związane jest to m.in. z wysoką penetracją urządzeń mobilnych i dostępu do internetu oraz jednocześnie rosnącą popularnością gier free-to-play. Komplet danych i KPI oraz prognozy rozwoju branży gamedev w Polsce można znaleźć w raporcie PMR: https://ictmarketexperts.com/aktualnosci/branza-gamingu-w-polsce-warta-25-czy-305-mld-zl/

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *